( gergov | 2021. 08. 06., p – 10:40 )

Valahol feljebb írtam már, hogy talán nem szenzációhajhász bulváranyagokból kellene tájékozódni, és akkor rettegni sem kellene. A "klímahívők" táborában is előfordulhat tévedés, szándékos ferdítés, vagy akár kifejezett hazugság. Ezeket "klímaszkeptikusként" ügyesen lehet lobogtatni, hogy na ugye, megmondtuk, de azért ne felejtsük el, hogy egy újságcikk vagy egy TV interjú nem egyenlő egy ellenőrzött tudományos munkával. Ez olyan, mintha összegereblyéznéd az index összes pontatlan tudományos cikkét, majd ebből arra a következtetésre jutnál, hogy ezek a geci kutatók hazudnak.
Mennyiségi oldalról sem árt vizsgálni a kérdést: hoztál egy X elemű listát, ezzel szemben áll több ezer tudományos munka, ami az ember okozta klímaváltozás létét és negatív hatásait bizonyítja.

És akkor nézzünk meg pár dolgot a listáról:

Paul R. Ehrlich: feltételezem, itt a "The population bomb" című könyvére kell gondolni. Amit három hét alatt írt, és megfogadta a kiadó tanácsait arra vonatkozóan, hogy mit hogyan csináljon, hogy minél több fogyjon belőle. Nem tudományos munka.

James P. Lodge: újságcikk. Egy mondatot írtak rá hivatkozva arról, hogy amennyiben az USA elektromos energia termelése az akkori technológiával és ütemben növekszik, annyi hűtővízre lesz szükség, amit az egyesült államok folyói nem tudnak biztosítani. Ez még akár igaz is lehet. Ellenőrizze, aki akarja.

Jégkorszak: a század eleji mérési eredmények csökkenő trendet mutattak, ezért a 60-as, 70-es években volt néhány kutató, akik szerint a bolygó tovább fog hűlni. Ugye szólásszabadság volt, meg az igazságot mindenkinek joga volt megismerni, hát nem hallgattatták el őket, a tudományos munkák többsége azonban már ekkor is azt jósolta, hogy az emberiség által kibocsátott üvegházhatású gázok befolyása erősebb lesz, ami nettó felmelegedéshez vezet. Itt egy szép grafikon róla: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/PeerReviewedPapersC… Erre most 2021-ben azok az emberek, akik szerint a klímaszkeptikusokat elnyomják, ezeket a publikációkat tekintik valamiféle bizonyítéknak.

Ózonlyuk: az ózonréteg vékonyodását okozó gázok évtizedekig a légkörben maradnak. Ezt már a 70-es években is tudták a kutatók, ezért a javulást is csak későbbre "ígérték". És mi a fene, 2010. után valóban elkezdett javulni a helyzet, 2050-2070. környékére valószínűleg teljesen helyreáll.

Folytassam?