( andrej_ | 2023. 10. 12., cs – 23:22 )

Azért mert valamit explicit nem mérnek, vagy adnak ki, attól még kiszámolható. Ki tudod számolni, az N éves pénzromlást, az adott éves inflációk kamatos kamatával, ha a bázis évet 100%-nak tekinted. Azért ez mint jelenérték számítás elég hamar előjön a megfelelő közgáz képzésen. Ez önmagában nem teljesen releváns, mert van bérnövekedés, meg reálbér, meg van olyan, hogy mire is költ a lakosság, mennyire vág neki oda az infláció.

Ha veszel egy elméleti 500e nettót kereső bárkit, ami messze a magyar átlagbér felett van, és havi 200e-t költött kajára N. évben, majd N+1. évben 300e-t költött, akkor ott lesz baj, hogy ha nem kapott igen masszív emelést. Ezt a plusz költést nem tudja megtakarítani, nem tudja nyaralásra, "nagyobb hozzáadott értékre" költeni.

Van mégegy tantusz amelyik lebeg, hogy lehet örömködni a magas állampapír hozamokon, ahogy nekem is van, de ettől még az országnak kell kifizetnie ezt. Jövőre a 2000-2500mrd körüli adósságszolgálat 4000mrd körülire csusszan fel, és közben az adóbevételek, pl. áfa elmarad bőven a tervtől, hiszen épp növelték a hiánycélt, ami jövőre sem lesz rózsás. Rögtön január 1-től érkezik a jövedéki adó emelése az üzemanyagokra (inyenceknek tüzelőanyagokra) például, és már vagy 3x leírtam, hogy érdekes módon ilyenkor elmarad a szabadságharc, sőt 435Ft-os euróval sikerül számolni. Egyébként mindenki annak örül aminek akar, és annyira lehet rövidlátó és önző, ahogy gondolja.