( asch | 2024. 01. 07., v – 15:44 )

A második cikk adataiból számításaim szerint az államadósságuk főre vetítve 38MFt kb. És az első cikk szerint emberek 33%-ának 250EUSD felett van a privát adóssága (nem tudom ebbe beleszámolták-e az újszülötteket és gyerekeket is?), ez is hasonló nagyságrendet ad ki főre lebontva. Durva, és ahogy ez kinéz ezek az adósságok _soha_ nem lesznek kifizetve, pláne az államadósság inkább iszonyatos tempóban nő.

Felmerül persze a kérdés, hogy tulajdonképpen végső soron kiknek is tartoznak? Az összeesküvészek szerint a FED fedezet nékül adhat ki bármennyi pénzt, és magántulajdonosai vannak, őnekik tartozik mindenki. Végső soron ők a világ urai. Örülnék, ha valaki megmagyarázná, hogy valójában nem így van. Ha mégis így van, abban egy megnyugtató dolog van: a hitel tulajdonosainak is az az érdeke, hogy teljesen ne boruljanak be a hitelek. Inkább folyamatosan csökkentgetik a fizetendő kamatot, növelik a hitelképességet és még tovább adósítják az USA államot végtelenségig.

Szerk.: elkezdtem utánanézni az USA kredit pontozásnak (credit score), úgy látszik a FICO a leggyakoribb. Úgy van, hogy ameddig valaki nem vett fel hitelt, addig nem látszik a rendszerben és egészen rossz pontszámmal fog nyitni! Tehát ha _valaha_ is akarsz majd hitelt felvenni, akkor építgetned kell ezt a pontszámot előre. Tehát a vérszívó bankmultiknak kell táncolni már azelőtt, hogy adóssá váltál volna!
Olyan fából vaskarikákat alkottak meg emiatt, mint a "secured credit card", aminél a hitelkeretnek megfelelő összeget előre leteszed, ha jól értem azért, hogy ebből törlesztik a lejáró hitelkeretet, tehát nem tudsz megcsúszni vele. A megcsúszás ugye rohadt drága büntetőkamatos itthon is, és azonnal rontja a FICO pontszámot is odaát (itthon is azonnal bekerül a KHR-be? Nem tudom, sosem használtam ilyet). Szóval van a "secured credit card". Akkor az miért nem debit card? Miért kell erre külön fogalom? Ehhez már nem érek fel ésszel.
Aztán a következő fából vaskarika a "credit builder loan". Ami valójában egy rendszeres megtakarítás, nem kölcsön (loan), de mivel rendszeresen fizeted, és technikailag valahogy loan-nak van nevezve, ezért beleszámol a FICO pontodba, hogy rendszeresen megtakarítasz. Remek, de miért kell ehhez egy külön "termék"?
Ez talán nem fából vaskarika, de azt a tényt, hogy a számláidat befizeted be lehet csatornázni a FICO pontodba. Nálunk ez is fordítva van, hogy ha nem fizetsz, akkor felkerülsz a KHR-re (talán, nem tudom), de ha simán mindig fizetsz, az az alapállapot.
Még egy van ami eltér az itthonitól: nem a hitelkártya keret számít, hanem hogy mennyi van felvéve belőle, főként az arány. Jó nagy keretből felvett kevés hitel jónak számít. Nálunk azt hiszem a KHR kimutatásban a hitelkeret felvett hitelnek számít akkor is ha nincs kihasználva. Meg is szüntettem kártyát emiatt, amiről nem is tudtam előtte, hogy hitelkeretet ad.