( hajbazer | 2024. 04. 28., v – 14:19 )

Az S7 2019-ben támogatott készülék volt-e a _gyártó_ részéről? Volt-e rá a Telenot VoLTE bevezetésének környékén firmware (OS+baseband) frissítés?

Miért is kellett volna, hogy legyen? Ja igen, azért, mert a VoLTE még mindig egy szarul-húgyul implementált, rugalmatlan, életszerűtlen szabvány. Míg 2G és 3G telefonok esetében 15-20 év múlva is úgyanúgy használható a hívásfunkció, mint az üzembe helyezés első napján, addig a VoLTE-n aktívan dolgoznia kell minimum két csapatnak, hogy ugyanazt a működést fenntartsák. Ez Internetszolgáltatásra lefordítva nagyjából olyan, mintha a DHCP-t nem találták volna fel, és csak azzal a számítógéppel, okostelefonnal tudnál csatlakozni az Internetre, amihez a gyártó kiadott frissítést adott szolgáltató fix IP konfigurációjával. Ha pedig a szolgáltató más konfigurációt vár el jövő évtől, és az eszközre már nincs frissítés, akkor dobhatod ki. Hozzátartozik még az is, hogy természetesen a profilt kézzel felvenni, átszerkeszteni esélyed nincs.

A 2016-os készüléket _nem_ a Telenor, hanem a Samsung adta úgy,hogy VoLTE _képes_

A Telenor oldaláról linkeltem, nem a Samsungéról. Cáfolva azt a népszerű állítást (hazugságot), miszerint a Telenor-nál/Yettel-nél a szolgáltatótól vásárolt készülékek garantáltan működnek VoLTE-n. Nem működnek.

senki sem mondta róla azt, hogy x, y, z szolgáltató hálózatán tudja nyújtani ezt a szolgáltatást.

A Yettel mondta magáról, amikor eladta, a saját kínálatából.

Aki 3G-only vadkamerát vett ~10 évvel a 3G bevezetése után, amikor várható volt, hogy néhány éve van hátra a technológiának, az kétféle módon gondolkodhatott: megveszi, használja addig, amíg van 3G, mert a készülék várható élettartama nem vagy nem sokkal több, mint amennyi ideje a 3G-nek van, vagy gondolkodhatott úgy, hogy "mer ez az olcsóbb, ezt veszem".

Sajnos nem mindenkinek van 2 milliója egy 4G-s vadkamerára. Lehet, hogy csak 1 milliója van egy 3G-s vadkamerára. A 10 év pedig az égvilágon semmit nem jelez előre. Az jelez előre, ha van konkrét céldátum a kivezetésre. Ennyi erővel hülye, aki benzines autót vesz, 10 évvel a villanyautók megjelenése után. Magára vessen, ha holnap betiltják mindet. Meg hát vegyen már 10 milliós autót az 5 milliós helyett.

Vajon hány SIM volt éles üzemben ezekben az eszközökben, és az a teljes előfizetői körnek mekkora hányada?

A kérdés önmagában is egyoldalú, hiszen, ha az összképet nézzük, nem a mennyisége számít ezeknek, az csak multikádnak számít, hiszen ő a SIM kártyák számától teszi függővé, hogy a yachtozgató-golfozgató befektetőcskéknek elég profit jön-e be belőlük vagy sem. Valójában meg az számít, hogy a lekapcsolás mekkora kárt okoz a teljes gazdaságnak (beleértve az IoT eszközöket és a több millió VoLTE-inkompatíbilis 4G-okostelefont), és ezt kellett volna figyelembe vennie az NMHH-nak is, de nem tette. Inkább okostelefonfüggővé tett százezer embert 4,2 milliárd forint kiszórásával, amiből amúgy a vadkamerásokat is kártalanítani lehetett volna.

Ha megmaradt _volna_ a 3G szolgáltatás, de a fenntartásának a költségeit az azt használó eszközök előfizetőin vasalta volna be a szolgáltató (kvázi mint a support lejárata utáni extra frissítésekért is extra pénzt kérnek a sw-gyártók), akkor mennyien maradtak volna, és mennyit lettek volna hajlandó fizetni egy halálra ítélt technológiáért?

Ez attól függ, hogy mennyi lett volna ez a pluszköltség. Erről azonban semmit nem tudunk, mert mind az NMHH, mind kedvenc multikáid valahogy elfelejtették™ közzétenni ezt a lényeges információt.