( hajbazer | 2024. 04. 29., h – 16:33 )

hint: ez nem termeszetfilm, technologiavaltas. (<1% adatforgalomert tartottuk a 23%-nyit pofogteto 3G-t)

2020 Q2-ben ez 8% fölött volt. 2022-ben már két évvel a lekapcsolás bejelentése után járunk. Az 1% a lekapcsolás bejelentése miatti újravásárlásoknak köszönhető, nem annak, hogy a 3G-re ne lett volna szüksége bárkinek. 2020 Q2 az utolsó adat, ami a piac valódi igényeit mutatja. Az utána következő mobilpiaci jelentések a piac a 3G önkényes lekapcsolásának bejelentésére adott reakcióját mutatják. Próbáld meg ennek megfelelően értelmezni.

A kétütemű autó szar hasonlat, a 2G megmaradása miatt. Hacsaknem a tollvonással VoLTE-inkompatíbilisnek minősített 4G okostelefonokat nevezed kétütemű autónak. :)

5G: nyugodtan benyomhatsz ide bármilyen brosúrát és tech-marketing bullshitet. Az 5G-re semmi szükség nincs a mai napig. Sokkal nagyobb szükség lett volna a 4G optimalizációjára. Néhány fossá-húggyá zsúfolt távol-keleti országban, pl. Japán valószínűleg már szükség van az 5G-re. Magyarországon nincs. Wirth törvényét gyorsítják vele, semmi többet nem csinálnak. Összességében pedig több átvitt adat, több energiafelhasználás, több környezetszennyezés lesz a vége.

Az a baj, hogy a csőlátásod odáig terjed, hogy átvitt adat per elfogyasztott wattórában gondolkozol, de az összképet már nem látod, hogy a rendszer üzemeltetése 66%-os fogyasztástöbbletet okoz (3G lekapcsolással is 43%-ot), emellett pedig az átvitt adat mennyisége is megnő, hiszen az adaptív DASH streaminget használó appok majd felkapcsolnak magasabb bitrátára, ami más infrastrtuktúrákat is jobban terhel. Összességében a 4G/5G rendszer sokkal többet fog fogyasztani, mint a 2G-3G-4G rendszer. Ezt befektetőlogikával kimagyarázgatni nettó greenwashing.