( ggallo | 2023. 10. 26., cs – 10:34 )

Az Apple esetében meg volt az erős "késztetés" a gyártó oldaláról a szoftvercégek felé, hogy tessék lefordítani ARM-ra a progikokat.

Nem néztem utána, de a neten szembejövő infókból gondolom, hogy előzőleg felkészítették a fejlesztői stack-jüket erre az váltásra, így kis túlzással annyi volt mindenki dolga, hogy lefordítsa a programját vele a másik architektúrára (nyilván kellett miatta módosítani, de biztos senkinek nem kellett újra megírni az egészet). Tehát megtámogatták a fejlesztőket a váltásban. Az Apple-nek ehhez erős anyagi érdeke fűződik, mert valószínűleg a saját CPU használatával jóval több pénz marad a zsebükben, mint az Intel-től vett platform esetén maradt.

Namost x86 vonalon valószínű olyan erős az MS-Intel kapcsolat, hogy az MS nem annyira elkötelezett az ARM támogatásában, hogy ezeket a segítségeket és követelményeket megtegye a Windows-ra fejlesztők felé. Ráadásul magának az MS-nek is jó sok munka lenne teljes körű ARM szoftver verziókat legyártani, így erre csak akkor kerülhet sor, ha komoly anyagi érdeke fűződik (majd) hozzá. De az MS-nél nincs olyan hardver, ahol megérné miatta az ARM irányba mennie. Ráadásul az MS tol mindent és mindenkit a felhős szolgáltatásai fel sok területen, ergo neki egyre inkább mindegy, milyen CPU-n milyen OS-en érik el azokat az ügyfelei.

Az, hogy kezd a PC piac ARM alapú eszközöket gyártani, még nem jelent semmit. Majd kidobják olyan OS-sel, ami elérhető rá éppen (pl. ChromeOS Flex vagy ennek alternatívái), ami ha betalál a nagy cégeknél, akkor elviheti a fejlesztéseket még inkább abba a (már meglévő) irányba, hogy legyen minden weben elérhető, és akkor elég csak egy böngésző a kliens gépre... Ráadásul ez az MS-nek is kedvezne, mert a felhős szolgáltatásai felé tereli a vállalti ügyfeleket, mert azok már most is teljesen web-en elérhetőek...