( hajbazer | 2023. 12. 04., h – 12:40 )

Erre hívtam fel a figyelmed már sokszor, többek közt ebben a hozzászólásomban. A használt hanghívások _indításának száma_  69%-ról 48%-ra csökkent 2019Q1 és 2020Q1 közt (11-es ábra)

Akkor hogyan lehetséges, hogy 2020 Q2-ben 52,3% 3G-n bonyolította a hanghívásait? (11. táblázat) [1]

Egyébként szerinted egy 21%-os csökkenés szerinted okot ad a lekapcsolásra olyannyira, hogy egyébként a nem VoLTE-kompatíbilis 4G-okostelefonokra gyakorolt hatást ignorálhatják is, mind szolgáltatói, mind hatósági oldalról?

Amit félreértesz az az, hogy a szolgáltatónak egyensúlyozni kell a technológia elérhetőségén a fenntartási  és működtetési költségek és a beruházások közt.

Nem értem félre. Ehhez azonban hozzátartozik az is, hogy ne szopassanak be milliós előfizetői bázist a nagy egyensúlyozgatás közben. Mégiscsak az előfizetők igényeinek a kiszolgálásából élnek.

Azaz itt az történt, hogy a 4G hálózat elérte azt a szintet, hogy további növelést frekvencia átvitel nélkül nem volt lehetséges

Egyfelől, meg lehetett volna lépni a frekvenciák átcsoportosítását, a 3G sávok szűkítésével. 3G-nek 5 MHz elég lett volna, hogy fennmaradjon. Másfelől, a kapacitásproblémák főleg zsúfolt helyeken, városokon belül jelentkeztek, amiket meg lehetett volna oldani mikrocellákkal, illetve más, szabványos 4G-frekvenciák bevonásával, ilyen cellák sűrítésével (pl. B7 2600 MHz). Ehhez nem kell 3G-lekapcsolás. Sőt, az 5G esetében is csak mikrocellákkal fogják tudni megoldani a zsúfolt helyeken az ígért magas sávszélességek biztosítását.

a 3G adathívások pedig azért csökkentek ilyen dinamikusan (természetes mód) mert az emberek 4G képes készülékre cserélték le a készülékeiket, ezeken látszik a trend és a dinamizmus is. 

3G adathívások nem voltak 3G hálózaton. Adatforgalmazás volt és hanghívás. 2020 Q2-ben, a 3G lekapcsolás bejelentése előtt 8,9% adatforgalom a 3G hálózaton ment, 52,3% hanghívás 3G hálózaton ment. 2020 Q2-ben a 4G-képes készülékek, illetve a 4G-n adatforgalmazó készülékek aránya 85,5% volt. Mindeközben az összes készülék csupán 39,8%-a bonyolított telefonhívást 4G-hálózaton. Avagy volt 45%-nyi telefonhívás, ami mehetett volna VoLTE-n, de nem tudott VoLTE-n menni a szarul-húgyul implementált, semmivel sem kompatíbilis implementációjú szabványnak köszönhetően. Ez önmagában további igényt jelent a 3G hálózat fenntartására.

Azaz amit te erőszaknak gondolsz az valójában technológia váltás.

Önkényes technológiaváltás. Marketing-erőszakkal megküldve állami oldalról. Ja és véletlenül sem azokat az okostelefonokat cserélték le nagy számban, akik megsínylik a lekapcsolást, pl. a nem VoLTE-kompatíbilis 4G-okostelefonokat. Hanem többségben butatelefonokat. Amiket semmi szükség nem lett volna lecserélni, max. átállítani 2G-re.

Nem érted a számokat, nem tudod mi történt volna piaci beavatkozás nélkül és ebből vonod le a hibás következtetéseid.

Mi történt volna? Néhány év alatt kikopnak a 3G készülékek és a nem VoLTE-kompatíbilis okostelefonok, és lehet kivitelezni egy tisztességes 3G lekapcsolást. Szerinted mi történ volna?

Na és, mi történt volna, ha az NMHH butatelefonok lecserélésére egyáltalán nem ad lehetőséget és előírja a szolgáltatóknak, hogy a lekapcsolás előtt minél több fajta 4G-okostelefont tegyen kompatíbilissé a VoLTE trönkjével, vagy ha erre nem hajlandó, fizesse ki az általa preferált, azonos funkcionalitású, új 4G-okostelefon árát (vagy annak valahány %-át)?