( hajbazer | 2024. 01. 09., k – 16:45 )

nem fér meg, mert a magas frekikkel nem lehet általános lefedettséget biztosítani

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat

Megfér, tekintve, hogy a 3G megléte idején, pl. 2020 Q2-ben 4G-n jobban lefedettebb volt az ország, mint 3G-n. A kettő egymás mellett működött.

kell az alacsony frekvencia hogy arra vissza tudjon váltani, amikor szakdozik a rosszul terjedő vagy takarásban lévő magasabb frekiről

3G Magyarországon 900 MHz-en (B8) és 2100 MHz-en (B1) volt elérhető. Ezek 5-10-15 MHz (de max. 15 MHz) csatornasávszélességet adtak. Amit elég lett volna redukálni 5 MHz-re, hogy fennmaradhasson a hálózat, 10 MHz átcsoportosításával 4G-re, 5G-re. A 4G hálózat semmilyen hiányt nem szenvedett el az által, hogy mellette volt a 3G hálózat. Ellenben a szűkebb 3G sávok 4G-s újrahasznosítása is hozott be egy elég fájdalmas problémát, ami hasonlóképpen a telefonújravásárláshoz vezető utat kövezi ki. A 4G hálózatról átcsoportosított sávok arra lesznek a legjobbak, hogy a csúcstelefonok összeaggregálják őket más sávokkal és a tapicskoló felhasználóik által nézett videó kicsit élesebb képet ad, cserébe már el is pazarolták az újrahasznosított (5-10 MHz-es, szűk) sávokat. Ezért tényleg megérte™ 100 000 készüléket kidobni és millióktól elvenni a hívás közbeni internetezés lehetőségét egy fillér kompenzáció nélkül.

És alacsony frekin nem tudja mellé tenni az újabb szolgáltatást, mert nincs hová mellé tenni, csak a helyére.

3G idején is volt hova tenni. 3G alacsony frekije a 900 MHz volt. Ezen fedték a vidéki falvakat, 2100 MHz-en a városokat. Hasonlóképpen, mint eredetileg a 4G-s felosztás (800 MHz és 1800 MHz, sűrűbb városrészeken 2600 MHz).

Valamit le kell kapcsolni az új szolgáltatáshoz.

Semmit nem kellett lekapcsolni az új szolgáltatáshoz. Az 5G honosításával ráadásul számos új (eddig nem használt) sávot és 4x-8x erősebb modulációs mélységeket engedélyeztettek, ami megintcsak affelé mutat, hogy semmi feltétlen szükségessége nem volt annak a 15 MHz csatornasávszélességnek, amit a 3G-lekapcsolással nyertek. A 4G-nek mindenhol megvolt legalább 20 MHz B20-on (800 MHz), városokban pedig 40 MHz (800 MHz + 1800 MHz) csatornasávszélessége, amit tovább lehetett finomítani mikrocellákkal.

A 3G lekapcsolás kétségkívül előbb-utóbb aktuális lett volna, de továbbra is úgy gondolom, hogy az, ahogy jelenleg kivitelezték igazságtalan, szakmaiatlan, kártékony és önző, mohó húzások sorozata volt, mint az állam, mind a multik részéről. A trendeket figyelembe véve 2026 körül magától kikoptak volna a nem VoLTE-kompatíbilis 4G-készülékek, ezt pedig elő lehetett volna segíteni azzal is, hogy a szolgáltatók finomhangolják a VoLTE-trönkjeiket, hogy eddig inkompatíbilisnek jelölt készülékekkel is együtt tudjanak működni. Ehelyett minden költséget az előfizetőkre hárítottak, sőt bizonyos rétegeknek (pl. ipari IoT szemgens) milliós anyagi károkat okoztak, emellett a lekapcsolás millióknak eredményezett funkcióvesztést (VoLTE-inkompatíbilis 4G-okostelefonok hívás közbeni netezése), akiket a mai napig nem kártalanított senki. Egyes dolgok szakmailag megmagyarázhatók, de a lekapcsolás arrogáns kivitelezésére nincs mentség.