A Duke egyetem kidobja a Solarist a Linux miatt

Címkék

Az amerikai Duke Egyetemen a 2004-2005-ös év végével a számítástechnikai laborokban publikusan hozzáférhető Sun Solaris-t futtató gépeket lecserélik Linuxra.A leszerelt gépek helyére Dell vasak kerülnek, amelyek CentOS 3.3-at fognak futtatni. A CentOS-t úgy fejlesztik, hogy az 100%-ban kompatibilis legyen a Red Hat Enterprise Linuxszal. A váltásnak gyakorlati és technikai okai vannak. A Linux mögött egyre nagyobb felhasználói bázis van, és egyre több 3party szoftver érhető el hozzá.

A Slashdot cikke itt.



A magyar egyetemeken mi a helyzet?

Hozzászólások

PTE: publikus számtech terem 1: pc linux(rh)+win

2: sun sunblade 100 sol9+deb

aludanyi wrote:
> Na neee ezek szerint van olyasmi is amit egy cég nem üzleti célokból
> támogat? Az IBM hardware/software cégből lassan tanácsadói szolgáltatóé
Ritka és inkább csak kisebb cégekre jellemző. :)

> célokból támogat vagy ellenez. Az AIX meg az én személyes tapasztalatom
> alapján néhány dologban jobban kezelhető és jobban tuningolható (pl. a
> SMIT-nak nincs konkurenciája) a Solarisnal, de ez mind majdnem lényegtelen,
Ízlések és pofonok. Én a smittől a falra mászok. :)

> mert ici pici a különbség... és nem az volt a szándékom, hogy itt AIX vs
> Solaris vs Linux háborút indítsak... a Linux-okon még sok a munka, hogy
> ezeket a rendszereket beérjék ezen a téren, de nem kétlem hamarossan a
> Linux lesz a "legkomolyabb" UNIX.
A legkomolyabb nem hiszem, inkább a legkomolytalanabb (már ma is az), de
ettől még lehet jó :)

Azt tegyuk hozza, hogy a kabinetben ket teremben regebben csak linux volt, amig nem lett ket terem lecserelve modernebb gepekre es kerult fel (sajnos) windows.

A fedora is sajnos, de ez van, talan egyszer a kabinetben is olyan distrib lesz ami hasznalhato nem pedig egy ember kedvence.

A magyar egyetemeken? Valószínűleg egyeteme válogatja. Mindenesetre az egyik budapestin "nem nézik jó szemmel" a Linuxot, hogy finom legyek, legalábbis az informatikai központ. És sajnos elmondható, hogy számos fontos kliensprogram még tényleg csak Windows alá létezik. :(

A matematikai tanszékeken ahol a legtöbbet vagyok, életemben nem láttam még vindozert, mindenhol linux fut.

Sőtt idén már a MATLAB ot is elérhetővé tették a gépeken, "szabad " környezetben oktatnak.

Az informatikai tanszékek gépein alapból windows fut, de legtöbbjén ott csücsül valamilyen linux disztib is. Ennek ellenére találkoztam olyannal, amit zh-k alkalmaval lehet csak inditani! ki érti ezt?

A laptoppal szaladgáló hallgatóknál szinten szabad os t láttam eddig túlnyomórészt ;)

nalunk (szte, ttk) a kabinetes gepeken fedora + winxp fut es leginkabb gyakorlatvezetoje valogatja, hogy ki, mi alatt, mit oktat.

Ez meg egy torok egyetemrol:

vekonykliensek [mediacast.sun.com]

Nem sikerult kideritenem, hogy a kiszolgalokon Red Hat, vagy Solaris fut-e, de vegulis tokmindegy...

Na neee ez már tényleg nem jó hír. A Linuxot nagyon szeretem, de azért szerintem a Solaris-nak meg kell legyen a helye, mert azért egyrészt csakis TOP of the class rendszer // azt hiszem az AIX után a második legjobb UNIX - habár a Sun elsőnek mondja :) // másrészt meg most amikor a Sun nyitottá teszi, meg kell adni neki is az esélyt. Nem jó semmit sem kizárni még a Windowsot sem, és ez különössen érvényes az egyetemekre, ott minden OS-nek meg kell legyen a helye. Sajnálom, hogy így döntöttek, a Solaris ezt nem érdemli meg, nagyon sokat tett a UNIX-ért az egéssz iparban, de főleg az egyetemeken, nem a Duke döntése egyértelműen téves. A másik dolog, meg az, hogy egy egyetemnek szerintem nem CeniOS-on kell dolgoznia, ha már 100% Red Hat kompatibilissek akarnak lenni, akkor azt hiszem egy egyetemnek illő lenne a Red Hat forráskódjával saját diszribet fenntartania (a CentOS is ugyan ez), ezt szerintem az egyetemen így kell, hogy legyen... na de a Duke messze van az Ivy League-től és ez most látszik is, hogy miért.

aludanyi wrote:
> Na neee ez már tényleg nem jó hír. A Linuxot nagyon szeretem, de azért
> szerintem a Solaris-nak meg kell legyen a helye, mert azért egyrészt csakis
> TOP of the class rendszer // azt hiszem az AIX után a második legjobb UNIX
> - habár a Sun elsőnek mondja :) // másrészt meg most amikor a Sun nyitottá
Minden cég a legjobbnak mondja a saját termékét.

De hogy mi alapján jobb az AIX, mint a Solaris, vagy akár fordítva,
engem komolyan érdekelne. :)

Ezek a dontesek nem igy mennek...

Tegyuk fel, hogy van az egyetemnek parszaz 5-6 eves munkaallomasa, ami az eletciklusa vegere erkezik (end of support life). Korbe kell neznie, hogy mit vegyen helyette, amin ugyanazok az alkalmazasok futnak (gondolom Matlab, CAD, es hasonlo alkalmazasok).

Idokozben a technologia sokat valtozott: az x86 architektura eloretort, a RISC lemaradt a gigaherz es teljesitmenyversenyben, de annyival nem lett olcsobb.

Elerkezik 2005. Donthet harom irany fele:

- x86 hardver + Red Hat ES

RH-ra certifikalt az osszes altala hasznalt szoftver, x86 hardver olcso. RH szoftver draga

- Sparc + Solaris

Solaris-ra megvannak a szoftverei, SPARC hw ahhoz kepest, hogy milyen teljesitmenyt ad le szamara draga (vagy csak egy nagyon buta Sun sales-szel hozta ossze a sor az egyetemet).

- x86 hw + Solaris

OS ingyen van, hardver olcso, de kiderul, hogy az alkalmazasszallitok csak Sparc Solaris-ra portoltak a szoftvert, x86 Solarisra nem (ami ugye csak egy recompile + qa lenne, effektive semmi portolas).

Es az udvozito megoldas:

- x86 hw + CentOS: olcso hardver, ingyen szoftver, minden alkalmazas fut (hisz RH kompatibilis)... Tadaaaa...

Ja, es meg hozzatennem, hogy ha en lennek a sales rep helyeben, aki ezert az egyetemert felel, azonnal megtudnam, hogy milyen alkalmazasok miatt valasztottak ezt a megoldast, es raugrasztanam a teljes ISV adoptacioert felelos csapatot, hogy a szallitok portoljak a cuccokat x86 Solaris-ra (termeszetesen ingyen gepet, forditot, konzultaciot ajanlanek hozza)... De halistennek nem vagyok:)

RH sw drága és a Solaris ingyenes azért ez nincs így.

Mindkettő egy árban van (kb. persze a nyújtott szolgáltatásoktól és az időtartamtól függ), ha figyelembe vesszük, hogy support-ot kérünk hozzá... Ami a különbség hogy a RH nem lehet dönteni kell support vagy sem.

Nekem egy ex-IBM, mostanában Sun közeli ismerősöm ezt úgy fogalmazta meg, hogy az AIX sok szempontól kevésbé fapados, mint a Solaris...

Alapvetően mindkét operációs rendszernek éveken keresztül az volt a dolga, hogy eladja az adott cég midrange és high-end kiszolgálóit. Jelenleg a fő különbség az, hogy Sun a Solaris-t megpróbálja a low-enden is elfogadhatóvá és jól működővé tenni, az IBM inkább nem pazarol erre túl sok erőforrást, és beáll a Linux fejlesztés mögé (ami marketingileg sem hangzik rosszul, bár azért az "IBM a W.... operációs rendszert ajánlja üzleti célra" a mai napig nem tűnt el a HVG-ből kipotyogó reklámanyagok sarkáról).

Az, hogy melyik a jobb stratégia: majd az idő (meg a tőzsde) eldönti. És melyik a jobb UNIX? A kérdést lehet minőségi és mennyiségi szempontból is elemezni, de minek.. majd az informatikatörténészek:)

_Joel wrote:
> Nekem egy ex-IBM, mostanában Sun közeli ismerősöm ezt úgy fogalmazta meg,
> hogy az AIX sok szempontól kevésbé fapados, mint a Solaris...
Ilyet se hallottam még.
Mindkettő ugyanolyan fapados :)

> Alapvetően mindkét operációs rendszernek éveken keresztül az volt a dolga,
> hogy eladja az adott cég midrange és high-end kiszolgálóit. Jelenleg a fő
> különbség az, hogy Sun a Solaris-t megpróbálja a low-enden is elfogadhatóvá
> és jól működővé tenni, az IBM inkább nem pazarol erre túl sok erőforrást,
> és beáll a Linux fejlesztés mögé (ami marketingileg sem hangzik rosszul,
> bár azért az "IBM a W.... operációs rendszert ajánlja üzleti célra" a mai
> napig nem tűnt el a HVG-ből kipotyogó reklámanyagok sarkáról).
Sokan elfelejtik ezt (mármint, hogy az IBM is tisztán üzleti érdekből
"támogatja" a Linuxot és valójában nagyívben le....ja :).

> Az, hogy melyik a jobb stratégia: majd az idő (meg a tőzsde) eldönti. És
> melyik a jobb UNIX? A kérdést lehet minőségi és mennyiségi szempontból is
> elemezni, de minek.. majd az informatikatörténészek:)
Vajon pár tíz év múlva ebből is lehet majd diplomázni? :)

"Sokan elfelejtik ezt (mármint, hogy az IBM is tisztán üzleti érdekből
"támogatja" a Linuxot és valójában nagyívben le....ja :)."

Na neee ezek szerint van olyasmi is amit egy cég nem üzleti célokból támogat? Az IBM hardware/software cégből lassan tanácsadói szolgáltatóé változott, ezt illusztrálja az is, hogy a Services részleg a legaktívabb, és mint egy olyan cég aki erre alapozza a jővőt, fontos neki, hogy az OS tömegcikké változzon, ezt a legkönnyebben a Linuxal érheti el, a Windows már tömegcikk, de ezen a téren a Microsoft mindég előnyben lesz és ezért az IBM inkább a Linux felé fordul, de gőzerővel támogatja a Windows-ot is mert haszna van belőlle. A Sun amely inkább hardwares cég volt maga allatt vágta a fát azzal, hogy előbb kitalálta a Javat ami nem csak az ő gépein fut, aztán meg felölelte a Linuxot is, ezzel azt érte el, hogy most nehezen adja el a Sun hardware-t, mert a PC hardware amely már tömegcikk most futtathat minden Sun specifikus dolgot (a Javanak köszönhetően) az IBM is hasonló uton járt, de ők gyorsan alkalmazkodtak, és most a hardware már relativ kis része a bevételüknek, a szolgáltatások viszont előtérbe jöttek, a Linux meg ezt persze még fokozza. Na de mindegy, világos legyen mindenkinek, hogy egy üzleti szervezet (cég) legyen az IBM vagy XZY mindent kimondottan üzleti célokból támogat vagy ellenez. Az AIX meg az én személyes tapasztalatom alapján néhány dologban jobban kezelhető és jobban tuningolható (pl. a SMIT-nak nincs konkurenciája) a Solarisnal, de ez mind majdnem lényegtelen, mert ici pici a különbség... és nem az volt a szándékom, hogy itt AIX vs Solaris vs Linux háborút indítsak... a Linux-okon még sok a munka, hogy ezeket a rendszereket beérjék ezen a téren, de nem kétlem hamarossan a Linux lesz a "legkomolyabb" UNIX.

"Sokan elfelejtik ezt (mármint, hogy az IBM is tisztán üzleti érdekből
"támogatja" a Linuxot és valójában nagyívben le....ja :)."

Na neee ezek szerint van olyasmi is amit egy cég nem üzleti célokból támogat? Az IBM hardware/software cégből lassan tanácsadói szolgáltatóé változott, ezt illusztrálja az is, hogy a Services részleg a legaktívabb, és mint egy olyan cég aki erre alapozza a jővőt, fontos neki, hogy az OS tömegcikké változzon, ezt a legkönnyebben a Linuxal érheti el, a Windows már tömegcikk, de ezen a téren a Microsoft mindég előnyben lesz és ezért az IBM inkább a Linux felé fordul, de gőzerővel támogatja a Windows-ot is mert haszna van belőlle. A Sun amely inkább hardwares cég volt maga allatt vágta a fát azzal, hogy előbb kitalálta a Javat ami nem csak az ő gépein fut, aztán meg felölelte a Linuxot is, ezzel azt érte el, hogy most nehezen adja el a Sun hardware-t, mert a PC hardware amely már tömegcikk most futtathat minden Sun specifikus dolgot (a Javanak köszönhetően) az IBM is hasonló uton járt, de ők gyorsan alkalmazkodtak, és most a hardware már relativ kis része a bevételüknek, a szolgáltatások viszont előtérbe jöttek, a Linux meg ezt persze még fokozza. Na de mindegy, világos legyen mindenkinek, hogy egy üzleti szervezet (cég) legyen az IBM vagy XZY mindent kimondottan üzleti célokból támogat vagy ellenez. Az AIX meg az én személyes tapasztalatom alapján néhány dologban jobban kezelhető és jobban tuningolható (pl. a SMIT-nak nincs konkurenciája) a Solarisnal, de ez mind majdnem lényegtelen, mert ici pici a különbség... és nem az volt a szándékom, hogy itt AIX vs Solaris vs Linux háborút indítsak... a Linux-okon még sok a munka, hogy ezeket a rendszereket beérjék ezen a téren, de nem kétlem hamarossan a Linux lesz a "legkomolyabb" UNIX.