Az olasz Bozen tartomány összes iskolájában Linuxra váltottak

Címkék

Az Olaszországban található dél-tiroli Bozen tartomány összes iskolájában az egész számítógépes infrastruktúra Linux alapokra került. Július és augusztus hónapokban FUSS Soledad GNU/Linux telepítettek az iskolák gépeire. Az új iskolai tanévtől - amely szeptember 12-én indul - 16.000 tanuló fog GNU/Linux-ot használni Bozenben.A hírek szerint az olaszok a Microsoft által gyártott Windows XP-t cserélték le szabad operációs rendszerre. A FUSS Soledad GNU/Linux - nem meglepően - Debian GNU/Linux alapokon nyugszik, desktop környezetként pedig GNOME-ot használ.

A projekt keretén belül 20 ezer live CD-t kapnak a diákok és a tanárok. A cél az, hogy a tanulók otthon - akár családjukkal együtt - ugyanazt a környezetet használhassák, amelyet az iskolákban megszoktak.

A migrálást végző csapat 23 munkanap alatt 2.460 PC-t állított át Linuxra.

Bővebben itt.

Hozzászólások

Egyik szemem sír, a másik örül.

A totális váltással azt érik, el, hogy a gyerekek megutálják a Linuxot, mert amint kilépnek az iskolából, nem tudnak a barátaikkal közös számítástechnikai dolgokról beszélgetni. Úgy értem, nem tudnak egymásnak hasznos ötleteket adni, ha a különböző operációs rendszereken tanulnak. Sőt nem tudnak az idősebbekkel sem értekezni a számtechről.

A fokozatossság nagyon fontos ebben a kérdésben!

Szerintem így jó ahogy van. Lesz egy halom garázsproject. :) Az olaszok amugyis elég aktivak.

Upsz, nem 12.000 tanulo, hanem 16.000. Javitva.

Egyszerű hoztak egy rendeletet. Megcsinálták ezt már itt is a vendéglátóiparban, hűtőgép és villamos iparban.

Ha nem teszel új szakvizsgát az új tételekből leminősitűnk képesítésnélkűli segédmunkásnak. A költségeket persze te kell áld. Mert ha nem akkor az álamnak kiadása és nem pedig bevétele lesz.

Miert ne tudnanak? Na jo, ne pont rendszerprogramozasra gondolj ... Hanem pl arra hogy edesapam eleteben nem latott meg szamitogepet kb 2 honappal ezelottig, amikoris kedvet kapott a dologhoz, kapott egy Ubuntu Linuxot, szepen beconfigolva, es 14 oldal leirast hozza (az en alkotasom) onnan kezdve hogy mire jo az eger, meg mi az az ablak. Na, azota szomszednal win xp-vel is elboldogult pedig olyat meg nem is latott elotte. Ebbol csak azt akarom kihozni, hogy nem mindegy milyen szinten megy a dolog, ha a nebulok oktatasa a cel olyan szinten, hogy legyen "szamtech alapmuveltseg" (webezes stb) akkor tokmind1, GUI - GUI, max par perc nezelodes hogy mi mas egy kicsit. Persze azonnal mas a leanyzo fekvese ha kisse emeltebb szintu dolgokrol esik szo esetleg.

> A projekt keretén belül 20 ezer live CD-t kapnak a diákok és a tanárok. A cél az,

> hogy a tanulók otthon - akár családjukkal együtt - ugyanazt a környezetet

> használhassák, amelyet az iskolákban megszoktak.

lehet, hogy en vagyok cinikus, de azt a 20 ezer cd-t akar egyenesen is kuldhettek volna

a koztisztasagiakhoz... igy nem lehet valtani. de ne legyen igazam. a tanulok es

a tanarok nyilvan olyasmit fognak majd otthon hasznalni, amit kenyelmesnek

ereznek. persze en szurkolok... de tenyleg.

Akinek van esze Linuxot hasznal, a tobbiek a Windowsosok :)

Bocs a kijelentesert, de gerincbol gyullolom a Wint...

Szerintem tok jo dolog a Linux oktatasa, es akit erdekel az hozza tud szokni. Akit nem erdekel ot a Windows se fogja erdekelni. Minden csak elhatarozas kerdese, en mar 4-5 embernek mutatam be a Linuxot, feltettem nekik, segitetem az elindulasban, es egynel mar odaig jutott a Linuxozas hogy ki is dobalta a Windows telepitojet. Es a tobbi is inkabb jatekok miatt megy at neha-neha winbe.

Nekem eloszor senki nem segitett belle, mar kb 3 eve, de akaraterom volt es mar ket eve windows mentes a haz.

A fokozatosság ugyan jó dolog , de ha az adminisztrációt is át akarták tenni Linuxra (sajna erre nem találtam meg a választ a cikkben), akkor ez a megoldás töb előnnyel kecsegtet. Én idehaza sem elsősorban az oktatásban lévő gépeket és felhasználókat látom fő akadálynak az áttérésre, sokkal inkább a hozájuk rendelt (gányolt) tonnányi adminisztratív rendszert(?).

Szerintem a linuxon, vagy más alternatívnak nevezett platformon való oktatás azért is jó, mert azzal, hogy otthon mást használ esetleg nyitottabb képet kap, és univerzálisan közelíti meg a rendszert, és nem kap agyvészt ha nem kis zászlócskák úsznak a képernyőn, hanem pingvinek, vagy nem az van a bal alsó sarokban, hogy start hanem a jobb felsőben, hogy K.

Igen, ezzel egyetértek. A diákok így végre tényleg számítástechnika alapműveltséget (és nem windows alapműveltséget) tanulnak, szövegszerkesztést (és nem Word-öt), táblázatkezelést (és nem Excel-t)...

A diák remélhetőleg nyitottabb lesz, és probléma megoldására képes, nem "csak" mintákat fog ismerni. Elvileg ez lenne az oktatás lényege.

Egyébként szerintem ez a nehéz átállni windows-ról linux-ra, ez hülyeség. Egy átlag felhasználónak (nem az otthoni qvéker kiccsávókra gondolok) baromira mindegy, hogy milyen játékok vannak a gépén (lányoknál nagyjából ez kimerül a passziánszban :) ), ők használni akarják a gépet. Legalábbis én ezt figyeltem meg az asszonynál, amióta Linux van a gépemen, ő Linuxot használ, Openoffice-ban írja a dolgozatait, Amarok-kal játszik le zenét, SuperTux-szal játszik, Konqueror-ral webböngészik, Digikam-mal rendezgeti a családi képeinket, és ha windows-os gép elé kerül, akkor sem ilyed meg, mert már megtanult problémát megoldani. Egyébként játékokkal meg úgy vagyok, ha aki csak játszani akar, az vegyen egy konzolt (Playstation-t, vagy ilyesmit) Gyorsan indul, nem fagy, lehet többen is játszani egyszerre. Erre van kitalálva.

> [...]Digikam-mal rendezgeti a családi képeinket[...]

Óóó, hogy milyen rég keresek valami ilyen programot, ami leválthatná az Adobe Photoshop Albumot! Kösz! :)

Eddig az imgseek-et [imgseek.python-hosting.com] találtam, de az nem tűnt olyan jó megoldalásnak, mint amilyen ez a Digikam. :)

Zümi

Én viszont agyalapi idegrángást tudok kapni az ilyen kijelentésektől, hogy aki játszani akar, az vegyen konzolt. A számítógép általánosan használható MINDENRE. Legyen is használható mindenre. (Ebben maximálisan egyetértek Billyvel.) Igenis létezik egy olyan felhasználói réteg (én tagja vagyok asszem) aki mindenre használja a számítógépet amire csak használni lehet. Ennek a rétegnek pedig ha nem is lehetetlen, de igen macerás és idegesítő dolog átállni egy olyan platformra, amin nem érhető el szó szerint minden, és még egy kis plussz is.

Namost. Teszt. Ahova jártam edzésre, ott volt gyerekedzés is. Minden kissrácnak volt számítógépe, ÉS konzolja is. Ezek sima egységsugarú kiscsávók voltak, mégis inkább konzollal játszottak. Lehet hogy azért, mert konzollal egyszerre többen is játszhatnak, és nem kell 10 percet várni, amíg elindul?

Egyébként Linux használható MINDENRE, játékra is. Az nem a Linux hibája, hogy egyelőre nagyon sok játék csak Windows-ra jön ki... Viszont, meg lehet nézni, hogy azért történtek komoly változások is, a Linux ha tetszik, ha nem, egyre komolyabb szeletet hasít ki az oprendszerek világából, így pár éven belül valszeg a legtöbb játék ki fog jönni Linux alá is, vagy legalább egy egyszerűsített "Hogyan futtassuk a játékunkat WineX alatt" doksival... És ez szerintem jó.. A WineX pedig egyre jobb lesz... Egyébként ugye Te is megveszel minden játékot és programot? :))))

<off>
Van valaki aki le tudta forditani a q3 forrasat es meg jatszani is
tudott vele? Nalam egy patch-el lefordult, de demo verziora hivatkozva
rogton kilep inditaskor, pedig elvileg egy olyan modot raktam ala amihez
nem kellenek a quake3 adatai
</off>

Inkább nem mondom ki a konzolokról, és a rajtuk futó játékok szellemi színvonaláról a véleményemet, mert nem az a fontos.

Sokkal fontosabb az - mint mindig - hogy mi a konklúziója annak, hogy minden kissrácnak van pc-je és konzolja is? Illetve az, hogy hogy jön ehhez a Linux, illetve hogy jön ehhez az, hogy én személy szerint mit veszek meg?

Én most nem írom ide a saját konklúziómat.