Merevlemezek, vezérlők

WD Red SSD + ZoneMinder

Egy kertes háznál lévő IP kamerák (6db) egy miniPC+Zoneminder (HP i5-6500T, 8GB RAM, Debian) egységgel fognak üzemelni (jelenleg is ZoneMinder, csak gyengébb a vas). Kérdésem az, hogy az erősebb vas beiktatása mellett a mechanikus HDD-t (WD Blue 1TB) kiváltanám SSD-re. Ami már rendelkezésremre áll, az ez: WD Red SA500 NAS SATA SSD (endurance: 350TBW)

Kinek mi a tapasztalata ilyen téren? Mennyire lesz életképes és tartós egy ilyen NAS-ba szánt SSD full 7/24 órás készenlétben?

Eleve úgy állítottam be mindent, hogy minimális legyen az erőforrás igény a kamerák részéről is: 5fps, főleg stream2 (D1 704x576), totál átlagos mozgás a ház körül (napközben szinte semmi). A felvételek jpg-ben kerülnek rögzítésre, nem pedig video fájlként.

hordozható mini nvme/ssd

jelenleg egy:

 

ex100u 1tb

 

-ot használok, mivel kb. 430 MByte/sec tényleges írással a T450-esemen (1 db nagy file) és relatíve kicsi fizikai mérettel jön

 

de tudtok a piacon esetleg ettől kisebb méretűt (és víznek/pornak jobban ellenállót?), ami hasonló király írási/olvasási sebességgel rendelkezik?

 

köszi!

Btrfs partíció véletlen törlése

Sziasztok !

Egy win10 telepítésnél törölve lett egy btrfs partíció.

A win10 telepítőjében csak addig jutott a dolog, hogy a kiválasztott lemez (btrfs) törölve lett. Semmi más nem történ, nem lett formázva és a telepítés itt le is lett állítva.

Fedora Linux alol a gpart ezt hozza a hdd-ről.

gpart /dev/sdb

Begin scan...
Possible partition(Btrfs volume), size(1907728mb), offset(1mb)
End scan.

Checking partitions...
Partition(Linux ext2 filesystem): primary  
Ok.

Guessed primary partition table:
Primary partition(1)
  type: 131(0x83)(Linux ext2 filesystem)
  size: 1907728mb #s(3907026944) s(2048-3907028991)
  chs:  (0/32/33)-(1023/254/63)d (0/32/33)-(243201/78/13)r

Primary partition(2)
  type: 000(0x00)(unused)
  size: 0mb #s(0) s(0-0)
  chs:  (0/0/0)-(0/0/0)d (0/0/0)-(0/0/0)r

Primary partition(3)
  type: 000(0x00)(unused)
  size: 0mb #s(0) s(0-0)
  chs:  (0/0/0)-(0/0/0)d (0/0/0)-(0/0/0)r

Primary partition(4)
  type: 000(0x00)(unused)
  size: 0mb #s(0) s(0-0)
  chs:  (0/0/0)-(0/0/0)d (0/0/0)-(0/0/0)r

Talán az adatok megvannak, de nem tudom mit kellene tenni hogy a partíciót helyreállítsam.

Köszönöm, ha tudtok segíteni

veglegestorles.hu - hasznalta valaki?

Gondoltam veszek egy hasznalt laptopot, es akkor jott szembe velem.

Tavaly ev vegeig hologramos matricat kaptal (gep vasarlaskor), es azt lehetett beaktivalni a program egyszeri(?) futtatasara emailcim megadasa utan.

Par link, hogy kepbe keruljetek:

https://hasznaltpc.eu/custom/hasznaltpc/image/data/Adattoro_kep/adattor…

https://nmhh.hu/veglegestorles

https://njt.hu/jogszabaly/2020-726-20-22

https://nmhh.hu/veglegestorles/adattorlo-kod-igenylese

https://veglegestorles.hu/

 

Atneztem, es ket kerdes fogalmazodott meg bennem: Mi a f*sz ez? Es mire jo?

Es miert kell a hologramos matricat kormanyhivatalban leadni iden januartol?

 

Lattam az egyik honlapon, hogy elsok vagyunk ebben az EU-ban. (de minek).

Jah es az apple cuccok jo reszet nem is viszi (apple arm, regi ios, uj ios).

Soha nem használt adatok mentése

Sziasztok!

Egyik családtagom kért meg, hogy készítsek biztonsági mentést az adatairól.

  • Van párszáz GB a laptopján, erről inkrementális mentés készülne évi 2-3 alkalommal. BackInTime szoftvert használnék, mert eddig bevált, de meggyőzhető vagyok másról.
  • Van kb 100 DVD és 20-25 MiniDV kazetta. Ezeket főleg azért szeretné lementeni, mert az olvasásukra alkalmas eszközök száma rohamosan megcsappant az utóbbi időben. Egyszer készülne róluk egy mentés, utána békén lennének hagyva.

A fenti adatok mindegyike csak érzelmi értékkel bír, most sincsenek olvasva soha. Ez alapján az írási-olvasási teljesítmény teljesen lényegtelen, az viszont fontos, hogy használat nélkül a fiókban ne romoljon el. Annak is örülne az illető, ha nem egy adathordozón lenne mindhárom fajta adat, mert "akkor nem egyszerre úszik el minden, ha elromlik".

Ti milyen márkájú HDD-t használnátok erre a célra? Kallódik otthon egy 1 TB-s Toshiba DTB410, az jó lenne valamelyiknek?

Adatmentés sérült fejű SATA winchesterről

Sziasztok!

Pár év 0-24 használat után megadta magát egy 12TB-os WDm (bekapcsoláskor zörög-kattog), látni a disk-et linux alatt de olvasni nem enged semmit.

A legtöbb cuccról van backup vagy nem fontos, de pár dolgot jó lenne visszaszerezni.

Google elég sok ilyen szolgáltatást hoz le, de nem tudom kihez lenne érdemes menni. Kürt-ről eddig még nem hallottam olyat, hogy bárkinek megérte volna velük visszállíttatni bármit is.

Ez a modell szerintem nehezített terep (smr, gázzal töltött)

Van esetleg tapasztalatotok, hogy hova lenne érdemes menni?

Köszi,

Laci

HDD klónozás - nehezebb, mint gondolnám :)

Sziasztok!

 

Meg akartam csinálni egy "egyszerű" image-elést, de beletört a bicskám eddig.

Alapvetően a rescuezillát szoktam használni, ha sima PC-ről van szó, mert egész gyorsan és hatákonyan csinálja a dolgát. Egyedül arra kellett figyelni, hogy a partíciókon ha volt szabad hely, akkor akkorára összenyomni, hogy ha kissebb a cél lemez, akkor ráférjenek. Utána lehet kiterjeszteni.

LVM-et most nem akarom idekeverni.

 

Az aktuális feladat némileg eltér az átlagostól:
Van egy 1 lemezes WDMyCLoud NAS. Az a probléma vele, hogy az OS is a HDD-n van, tehát ha megfekszik a lemez, akkor az egész cucc mehet a lecsóba. Hogy lehet egyáltalán ilyen gagyi cuccot gyártani az más kérdés, kaptunk kettőt ajándékba, az egyik már selejtbe került.
Arra gondoltam, hogy ha csinálok belőle egy imaget, akkor bármikor vissza tudom állítani egy másik lemezre ami épp kéznél van, akár egy kissebbre is, hisz a data partíció üresen összenyomható.

Van rajta 9 partíció, ebből az első kettő egy raid1 tömböt alkot. Ez már buktató, mert a Linux disztrók nagy része jellemzően automatikusan összerakja a tömböt (mondjuk md127 néven) és utána nem lehet hozzáférni a partíciókhoz. Ezt korlátozottan ki lehet küszöbölni futás közben is, de nem minden esetben jöttem rá, hogy hogyan. Eleve nem sok értelmét látom ugyanazon a lemezen létrehozni a raid kötetet, de fogadjuk el, így van gyárilag. +1% esély a rendszer túlélésére.

 

Eddigi eredményeim:
Rescuezilla eleve meg sem jeleníti a lemezt a source diskek között.

Clonezilla skippeli a raid member partíciókat - ez nem opció

Partimage már az sdc3-nál elakad, mert ismeretlen a partíció számára.

Redo rescue szépen végigmegy, de visszaállítani nem lehet ha kissebb a cél lemez attól függetlenül, hogy az egész mentés nincs több 2 GB-nál. A data partíció ugye össze van nyomva.

 

ddrescue-ra gondoltam, de egyelőre nem tudom melyik disztró része
ugyanez igaz a mondo rescue-ra, de az ígéretesnek tűnik.

 

Azt hozzá kell tenni, hogy a netboot.xyz-t használom és nyilván egyszerűbb lenne egy olyan disztró, ami onnan elérhető és tartalmazza ezeket a szoftvereket, de elvileg saját iso-t is be lehet bootoltatni vele (párat csináltam) csak kicsit macerásabb.

Acronist használtunk régen, de nem opció, mert sokféle gép van és nagyon instabil. Néha lefagy, néha akadozik, nagyon lassú, van hogy sikertelen a mentés vagy a visszaállítás... rabolja az időt rendesen. A Clonezilla illetve Rescuezilla az esetek 99%-ában tökéletesen teszi a dolgát, gyors, hatékony. Hát itt az 1% :)

Van hasonló tapasztalata valakinek? Hogy ne kelljen annyit keresgélni... nagyobb lemez -> kisebb lemez, a partíciók méretezhetők.