( bolond | 2024. 03. 13., sze – 01:25 )

Nekem tipikus Trump-féle húzásnak tűnik:

A szállítások megindítását 2018. március 1-jén jóváhagyta az amerikai külügyminisztérium is, bár a mennyiség 37 indítóberendezésre és 210 rakétára módosult.

...

A Washington Post egy 2018. január eleji cikke szerint az Egyesült Államok kormánya kifejezetten azzal a korlátozással támogatta a Javelinek átadását, hogy azok nem kerülhetnek közvetlenül a frontvonalba, elkerülendő azt, hogy a fegyverek ellenséges kézbe kerüljenek

...

Az orosz reakciók meglepően visszafogottak.

...

Ugyanakkor, amint ezek az eszközök nagyobb számban megjelennek majd az ukrán hadsereg fegyverzetében, Moszkva számára jelentősen drágábbá válik, ha a kelet-ukrajnai proxy erőivel kísérelné meg ugyanennek a status quónak a megváltoztatását. A beérkező amerikai fegyverek így katonai értelemben szűkítik majd Moszkva mozgásterét, hiszen a korábbinál jóval drágábbá teszik az eszkalációs opciót. Politikai értelemben is hasonló a helyzet a harcjárművekben és jól képzett kezelőkben jelentkező magas veszteségek miatt, amelyeknek várhatóan az orosz társadalom körében is komoly visszhangja volna. Összességében tehát katonai értelemben úgy lehet értékelni az amerikai fegyverszállításokat, hogy miközben kétségtelenül erősítik az ukrán hadsereg ellenálló képességét, nem hordoznak magukban érdemi eszkalációs kockázatot, hanem éppenséggel az eszkaláció ellen hatnak majd.

Valódi jelentőségük politikai téren jelentkezik. A modern fegyverek egyrészt minden bizonnyal javítják majd az ukrán haderő morálját. Másrészt, a szállítások megindulása bátorításként hathat azokra az országokra is, amelyek vagy már juttattak el fegyvereket Ukrajnának, mint Kanada, Litvánia vagy Bulgária, vagy fontolgatják ezt a lépést. Végül, de egyáltalán nem utolsósorban, Washington ismét demonstrálni tudja elkötelezettségét Ukrajna mellett, ami nyilvánvalóan előnyös az oroszbarátsággal gyakran vádolt Trump-adminisztráció számára. Minderre ráadásul úgy kerülhet sor, hogy közben a fegyverek valódi fenyegetést nem jelentenek Oroszországra, hiszen nem teszik lehetővé Ukrajna számára, hogy támadó műveletekbe kezdjen, tehát a fennálló viszonylagos katonai stabilitást az amerikai szállítások nem veszélyeztetik. Politikai értelemben ugyanakkor a Kijevnek nyújtott amerikai támogatásnak a fegyverszállítások kétségtelenül látványos megnyilvánulását jelentik, ami hátrányosan érinti Moszkvát.