( bolond | 2024. 04. 01., h – 18:25 )

Szólok pár szót jakubovicshoz és a lelkes tömeghez.

 

Mi szokott történni, amikor egy politikus kisebb-nagyobb botrányba keveredik? Hátrébb vonul ill. hátrébb vonja a pártja.

 

Mit jelent a hátrébb vonulás? Az illető a botrány méretétől függően kap egy másik pozíciót, vagy ideiglenesen egyáltalán nem szerepel.

 

Mi szokott történni, miután elült a por? Az illető még egy nagyobb botrány után is a politika közelében maradhat. Pl. tanácsadó céget alapít, amely megrendeléseket kap a párttól, illetve ha a párt hatalmon van, közvetlenül vagy közvetve a kormánytól. Vagy pl. elküldik nagykövetnek valahová, vagy beültetik egy pártközeli vagy állami cégbe. Stb.

 

Mire célzok? Jakubovics és pár kiválóság szerint a Fidesz eldobta Vargát. Megértem, hogy ezek az emberek úgy érzik, végre van minek örülniük, de javaslom nekik, hogy a botrány kifulladását követően pár év múlva nézzenek rá Vargára és más "szaros pelenkaként eldobott" emberekre.

 

Mit láthatnak? Pl. azt, hogy Varga faipari vállalkozása közvetlenül vagy közvetetten megrendeléseket kap a párttól/kormánytól.

 

Miért? Pl. azért, mert így működik a politika. Érdekes, hogy jakubovics és a többi szellemi remek a nagy örömködés közepette elfelejtette egyik kedvenc-, környezetéből kiragadott mantráját, mely szerint "amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája". Bármilyen kontextusban is nézzük, a korrupció azt jelenti, hogy egy adott szerveződés igyekszik mindent a ~saját embereivel csinálni, csináltatni, illetve arra törekszik, hogy a ~sajátjai minél több helyen jelen legyenek.

 

Tehát? Semelyik értelmes párt nem dobja el a sajátjait. Helyette a hűséges/hajlandó emberekből minél nagyobb, az élet befolyásos területeire (politika, gazdaság, média, oktatás, kultúra stb.) kiterjedő hálózatot próbál építeni.

 

De? De minden ember tudja, hogy ha politikai pályára lép, egy nap csúnya véget érhet a politikai karrierje. Szintén köztudott, hogy a párt érdekei mindig fontosabbak az egyéni karriernél, hiszen a működőképes rendszer értékesebb az egyes alkotóelemeinél.

 

Hogyan tovább? Lehet, érdemes lenne megnézni a múltbéli botrányokat, és azt, hogy adott párthoz kapcsolódó botránnyal egy időben volt-e a porondon potensnek mondható rivális párt.

A magyar demokrácia legnagyobb botránya a 2006 és 2010 közti időszakhoz kötődik. A 2002-es 32% után a 2006-os választáson a Fidesz kapta a listás szavaztok 42%-át, tehát mondhatjuk, hogy 2006-ban, az őszödi beszéd és a rendőrterrornak nevezett események idejében potens párt volt. 2010-ben a listás szavazatok közel 53%-át megszerezve nyert.

A nagyvad után nézzünk egy könnyedebben botrányos időszakot: a 2002 és 2006 között gyengének nem mondható Fidesz nem tudott 2006-ban nyerni (kb. 1 százalékponttal maradt az MSZP mögött).

 

És mi van most? Elég nagy a botrány (az egyik vagy az összes együtt)? Van potens kihívó, aki 2026-ra komolyan megerősödhet? A jelenlegi szituáció hasonlít a 2010-es választás előttire, vagy legalább a 2006-ost megelőzőre? Szerintem még az utóbbitól is távol van.

 

Minek örültök hát? Szerintem örömre az adhatna okot, ha általános lenne, hogy a Fidesz kihívói színvonalas, tisztes építkezéssel, az undort nem keltő elveikhez való ragaszkodással szereznek választásról választásra több szavazatot.

Helyette ti egy pillanatnyi állapotnak örültök, amikor a Fidesz a saját hibájából sérült meg, és közben talán nincs egy parlamenti párt sem, amelyik a jelenlegi körülmények és a saját teljesítménye kombinációjának következtében joggal és érdemben bővíteni tudná a szavazótáborát. Kivéve talán az MHM-et. Közben a Gyurcsány-féle DK metszegeti lefelé a szárnyaikat bontogató pártokat, így aki a térdelő térfélen akar érvényesülni, annak ezzel a rémmel is meg kell küzdeni.

 

Következtetés a jövőre nézve? Rátok bízom. Tipp: szerintem ne azon gondolkodjatok, hogy az EP választáson mi lesz, mert az EP röviden összefoglalva az a hely, ahová a Fidesz a nagy jakubovics egyik kedvencét, Deutsch Tamást küldi.