( Chain-Q | 2024. 04. 20., szo – 00:14 )

Kb. egy polcon vannak, valóban. Amik miatt én szeretem - típusrendszer, különösen egyes elemei (pl. tömbök, stringek, set-ek kezelése), az unit-rendszer includeok helyett, valamint a jobb átjárhatóság a magasabb szintű dolgok felé (Object Pascal/OOP), ill. pl. egy csomó minden "fejlettebb" konstrukció is használható sima procedurális stílusban - pl. Unicode stringek. Jóval kevesebb a nem definiált működés mint C-ben, és kevesebb a csapda amibe folyton bele lehet esni - pl. próbáltál már C-ben függvénynek átpasszolt tömbön (asszem, rég volt) sizeof-ot használni? Meglepő és mulatságos tud lenni. Amíg nem nagyon bonyolult projekteket írsz benne, nem kellenek Makefileok, a fordító képes felépíteni az unitok közötti függőségi fát a "főprogramból" kiindulva. Alkalmazásfejlesztéshez ezek miatt szerintem a Pascal jobb lehet. Főleg ha belekóstolunk a RAD-ba és a GUI alkalmazások világába, a Delphi még mindig elég erős, nyílt forrású/keresztplatformos megoldásnak meg ott a Free Pascalra építő Lazarus IDE. (Én nem használom, de van aki nem tud meglenni nélküle.)

Amik C-hez képest hátrányok lehetnek - nehézkesebb/jóval kevésbé fejlett makrózás, gyakorlatilag nincsenek varargs függvények (nézőpont kérdése, ez hátrány-e, alternatívák vannak rá), union struktúrák kezelése macerásabb, a világ C/C++-ban van írva, emiatt interfészelni egyes dolgokhoz problémás lehet. Kevesebb fordító van, és ezek, főleg az optimalizálás tekintetében jóval kevésbé fejlettek mint a C-s megfelelőik, emiatt az igazán teljesítményigényes algoritmusok tekintetében általában hátrányban lesz a nyelv. Kevesebb külső támogató eszköz van, a C-hez írtak egy része használható ha tudod mit csinálsz. De nem ideális. Így hirtelen.

De mégegyszer, a célom nem az volt hogy bárkit meggyőzzek a Pascalról, vagy bármiről. Én csak követtem egy nyilvános versenykiírást. Arról nem tehetek, hogy a megoldásom egyesek szerint nem a megfelelő eszközben sikerült túl jól. :P