Miniszámítógépek, SBC-k

Pi5- ön picamera2 python modul

A raspberry pi5 új hardvere, új módon kezeli a picamerát. 2 db hardveres aljzat van a korábbi 1 helyett és itt nem játszik a pythonos picamera modul, mert helyette csináltak egy picamera2 modult.

Nekem sajnos nem sikerül a camera elérése mert valamit elcseszek. Többféle módon próbáltam a telepitéseket. Egyszer az alaprendszerbe és aztán a virtuális környezetbe. A chatGPT feladta a többnapos küzdelmet és hozzátok irányitott.

Valaki megküzdött már a  Pi5- ön a picamera2 modul használatával ?

Lenovo ThinkCentre M920x Tiny / ThinkStation P330 Tiny moddolás összefoglaló

Kedves Fórumozók!

A kis, 1 liternek megfelelő térfogat környéki munkaállomások nagy népszerűségnek örvendenek az otthoni labort építők háza táján.
Most a Lenovo ThinkStation P330 / ThinkCentre M920x Tiny modellek is ebbe a kategóriába tartoznak.

M920x Tiny

Hardver szempontjából a két gép gyakorlatilag megegyezik, a fő különbség annyi, hogy a P330 Tiny inkább egy grafikus munkaállomás, NVIDIA Quadro (P620 vagy P1000) videokártyával, az M920x Tiny pedig alaplapi Intel grafikus vezérlővel érkezik.
Ezekben a gépekben alapvetően 2 M.2 NVMe SSD hely van, illetve egy M.2 2230-as méretű slot WiFi kártya számára.
A ThinkCentre M920x Tiny esetén van lehetőség a P330 Tiny videokártyája helyére PCIe x4-es négyportos Intel hálózati kártya beépítésére, vagy egy 2,5"-es SATA HDD vagy SSD beépítésére egy speciális beépítőkeret és hajlékony NYÁK-os SATA kábel segítségével.

Az utóbbi hetekben volt alkalmam kísérletezni a fenti típusok bővítési lehetőségeivek és a következő eredményeket értem el:

  • a gépekbe beszerelhető akár egy 1,5 cm (a szokásos érték duplája) magasságú 2,5"-es merevlemez is. Ez esetben a beépítőkeretet módosítani kell: az egyik oldalon van egy kb. 1 cm-es műanyag rész, ami a szabványos merevlemezeket hivatott alulról megtámasztani. Ezt a nyúlványt el kell távolítani, és akkor a nagyobb merevlemez is beépíthető, igaz fejjel lefelé a keretbe helyezve. Ez esetben a SATA kábelt is 180°-kal el kell forgatni, de ezzel együtt a konstrukció működőképesA HDD/SSD beépítőkeret
  • a WiFi kártya csatlakoztatására szolgáló M.2-es E-kulcsú 2230-as kártyahelyre más bővítőkártya is beépíthető:
    • USB 2.0-alapú microSD kártyaolvasó ( https://www.ebay.com/itm/123897794513 ) amely használata esetén lehetőség van a rendszert erről bootolni.
    • SSD-adapter ( https://www.ebay.com/itm/195159000246 ), melynek segítségével az M.2-es 2230 méretű E-kulcsú csatlakozó, egy 20 cm-es kábel segítségével átalakítható M.2-es 2280 méretű M-kulcsú SSD beépítőhelyre. Ez esetben az SSD számára egy PCIe Gen2 egyszeres szélességű kapcsolat áll rendelkezésére (ami alacsonyabb sebességet eredményez), és a rendszert sem lehet erről az eszközről indítani. Ezzel együtt az így módosított gépekben 3 NVMe SSD használható párhuzamosan a rendszerindítás után.
    • M.2 2230-as méretű E-kulcsú SSD. A fenti SSD-adapter sikeréből kiindulva egy ilyen SSD is működőképes lehet, de mindezidáig nem találkoztam ilyen, a kereskedelemben is kapható (és megfizethető) termékkel. Természetesen, az SSD-adapter esetéből kiindulva bootolni több mint valószínű, hogy egy ilyen eszközről sem lehet majd.

Összességében ennyit szerettem volna megosztani Veletek. Köszönöm a figyelmet!

[Megoldva] Raspberrí Pi + 1,4A SSD hogyan?

Sziasztok!

Rendelkezésemre áll Raspberrí Pi 3B+ és 4B modell is.
Eddig a 4B működött egy 5TB külső Seagate HDD-vel L4 backupként, de a Budapest-Belgrád vasútvonal építésével járó rázkódás gallyra vágta a 2 év + 2 hetes, 2 év garanciás HDD-t.
Vettem egy 8TB-os SSD-t, de ez 1,4A-t szeretne használni, az RPi 4B viszont max. 1.2A-t tud adni neki (fixme).

A RPi-ra kötve folyamatosan elszáll a mountolt partíció, sérül a fájlrendszer.
Az asztali gépem USB 3.0 portjára dugva, vagy az alaplapi SATA csatlakozón szépen megy a backup.

- Tudtok valami tweaket, amivel rávehetném az RPi-t, hogy adjon már legyen szíves 1,5A-t (most 3A-s táppal megy, de adhatok neki nagyobb tápot, ha kell)?
- Tudtok ajánlani olyan USB 3.0, 2.5" SATA külső házat, aminek Y-tápkábele van, és az egyik "végét" bedughatnám egy töltőbe?
- Tudtok ajánlani  USB hubot, ami meg tudja táplálni az SSD-t és a RPi-al is összeköti azt?
- Van egyéb javaslatotok a probléma megoldására?

 

A megoldás itt.

LAN-on át "feltölthető" pendrive emulátor?

Sziasztok!

 

Meg lehetne-e csinálni pl. egy Pi-vel, hogy egy adott eszköz felé USB pen drive-ként mutatkozzon (tehát USB-n kötöm össze az eszközzel) és LAN-on tudok másolni rá, amit az eszköz lát?

Nem feltétlenül on-line kell érzékelni a felmásolt fájlokat, ha pl. távolról el tudom játszani, mintha kihúztam/bedugtam volna.

 

Valami ilyenre gondolok:

https://inveo.com.pl/others/emulator-pendrive-en/

Köszönöm!

USB Wifi/Bt pendrive

Létezik olyan USB pendrive, amit bedugva a gépbe, az kívülről Wifin vagy Bluetoothon keresztül is elérhető, hogy a gépből való kivétel nélkül is tudjak rá másolni másik gépről?

Ha ilyen eszköz nincs - én eddig nem találtam - akkor mi ennek a legegyszerűbb megvalósítása, ha lehetséges egyáltalán? (A gép, szoftvere, amibe bedugom nem módosítható, tehát az USB csatlakozáson keresztül kellene megoldani. Legrosszabb esetben az is elfogadható, hogy a másolás után a gépet, amibe be van dugva, újra kelljen indítani.)

Banana Pi M1 2024-ben

Van egy Banana Pi M1-m érdeklődni szeretnék, tud valaki rá még valamilyen értelmes OS-t. Tudom a Google a barátom de vagy nem jól keresek vagy már tényleg nem foglalkozik vele senki.
Az elképzelés az lenne a gép helyet ezen néznénk a streaming szolgáltatásokat, valami Android Tv jellegű OS lenne a legideálisabb. Sok TV okosítót néztem de hardverileg elég közel állnak a Pi-hez és ha már van egy ilyen elfekvőben hátha lehetne hasznosítani.

A segítséget előre is köszönöm.

CPU

A20 ARM Cortex -A7 Dual-Core

GPU

ARM Mali 400 MP2; Complies with OpenGL ES 2.0/1.1

Memory

1GB DDR3

Network

10/100/1000 Ethernet 8P8C (1000BASE-T)

Video Input

A CSI input connector allows for the connection of a designed camera module

Video Outputs

HDMI, CVBS, LVDS/RGB

Audio Outputs

3.5mm jack and HDMI

Power Source

5 volts DC via Micro USB or GPIO

USB 2.0 ports

2 (direct from Allwinner A20 chip)

GPIO

GPIO, UART, I2C BUS, SPI BUS, WITH TWO CHIP SELECTS, CAN bus, ADC, PWM, +3.3V, +5V, GND

LED

Power Key & 8P8C

Storage

SATA 2.0,

Solitude AML-S905D3-CC Raspberry Pi alternatíva

https://libre.computer/products/aml-s905d3-cc/

liliputing cikk róla: Libre Computer Solitude is a single-board PC with and Amlogic S905D3 processor and a Raspberry Pi 3-style design

Raspberry Pi 3 volt az utolsó kifogástalan Pi szerintem. A Pi 4 fogyasztástól kezdve egyes kiegészítőkkel való kompatibilitásig sok problémát hozott magával. A Pi 5, még több problémát okoz. Hardveresen már csak a h.265 codecet támogatja, a h.264 kikerült mint gpu támogatott codec. Ez kicsinyes filléreskedés, csak licenc-spórolás áll mögötte nem, a videocore VII képességének hiánya. CPU ugyan elviszi a h.264-et de többletfogyasztással és hőtermeléssel. 

Arm64 váltás miatt a csak bináris armhf programok sem működnek. 

Ezért lehet érdekes alternatíva a Solitude. Az Amlogic soc már egy évtizede az androidboxok kedvelt chipje volt, átlagosnál jobb hardveres videocodec támogató képessége miatt. Más appoknál viszont voltak kompatibilitási problémák. Solitude támogatja a h.265 mellett a h.264-et és még VP9-et is hardveresen. Ez utóbbi Youtube miatt hasznos. Állítólag kompatibilis a Rasberrpi Pi kiegészítőkkel. Elérhető rá a Raspbian armhf verzióban is. A kérdés, hogy mennyire stabilan futnak a linuxok Solitudeon? 
Rasberry Pi-n is azt tapasztaltam, hogy a hivatalos Raspbian, új nevén Raspberry OS abszolút stabil, de az alternatív Linuxokkal már vannak bajok, különösen az általános célú disztribúcióknál mint Ubuntu és variánsai, Fedora, Gentoo stb. A célorientált linux rendszerek mint a LibreElek, vagy OSMC szintén megbízhatóan működnek Rasberry Pi-ken. 

Arduino PC billentyűzettel

Egy arduino pro minit próbálok rábírni, hogy USB-s billentyűzettel működjön, de egyelőre sikertelenül.

Az eredeti minta, ami találtam, PS2-es billentyűzetet köt arduinora. Mivel az nekem nincs, de van USB-PS2 átalakítóm, gondoltam, az USB-s billentyűzettel is működnie kellene.

Az már kiderült, hogy - elvileg - a billentyűzetek mind az USB, mind a PS2 protokoll-t beszélik, és az USB-PS2 átalakítóban csak 4 vezeték van direktben összekötve, tehát mennie kellene. Sőt, olyan projektet is találtam, ami direktben már az USB-s billentyűzetet köti az arduinora. De nekem mégsem megy.

Az a gyanús, hogy ha tápot adok a billentyűzetnek, nem kezd el működni, a "num lock" - megnyomására nem világít a ledje. (Ha a PC USB-jére dugom, akkor persze megy.) Gondolom, már itt elakad a folyamat.

A kérdés tehát, hogyan kell egy USB-s billentyűzetet PC nélkül életre kelteni? PS2 módban a két adatvezetéken elvileg csak kifelé jönnek az adatok a billentyűzetből, tehát olyan, mintha elég lenne a tápfeszültség. De nem.

Egy USB-s fogyasztásmérővel megpróbáltam mérni a működő billentyűzet áramfelvételét, hátha az túl sok, de csak minimális. A mérő végig 0.00 A-t mutatott.

Ha valakinek van tapasztalata arduino-keyboard terén, vagy többet tud ezekről az éledési folyamatokról, szívesen venném a tanácsait.

ESP32-C3 Arduino SPIFFS

Van egy kompakt ElectroDragon ESP32-C3 alapú relém, amit ugyanennek a terméknek az ESP8266 központú változatának a leváltására vettem. Addig már eljutottam, hogy az Arduino IDE 2.2.1-es változata szépen feltölti a programot az új eszközre, de sajnos a SPIFFS feltöltése nem sikerül. 2.2.1 alatt egyáltalán nem találok ilyen feltöltési lehetőséget. Az 1.8-as IDE pedig nem kezeli jól a C3-as magot.

Ha valaki már sikeresen megküzdött az ESP32-C3-WROOM lapkára SPIFFS feltötlésével, megköszönnék némi útmutatást.